Aktualności Gothaer

Łobuziaki pod kontrolą

[2018.06.07]

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni nas na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeśli poszkodowana przez nas osoba będzie żądać zadośćuczynienia lub odszkodowania, taka polisa może uchronić nasz portfel. Co zrobić, gdy szkodę wyrządzą nasze dzieci lub zwierzęta? Czy umową można objąć również opiekunkę do dzieci lub pomoc domową? Podpowiadamy.

Łobuziak
Ubezpieczenie OC kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową polisą komunikacyjną, tymczasem OC w życiu prywatnym ma wiele zastosowań. – Polacy dość rzadko decydują się na takie ubezpieczenie, tymczasem o odpowiedzialności cywilnej mówimy wtedy, gdy z naszej winy lub zaniedbania wyrządzimy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Przykłady? Zalanie sąsiada, zniszczenie mebli w wynajmowanym mieszkaniu, wybicie szyby w sąsiednim domu, wypadek na rowerze, podczas którego ucierpiały osoby trzecie – wylicza Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

W pakiecie niższe koszty, a pod ochroną cała rodzina
OC w życiu prywatnym stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. – Polisa może być zawarta w formie odrębnej umowy, ale można ją również zawrzeć w pakiecie np. gdy ubezpieczamy dom, mieszkanie lub kupujemy polisę turystyczną. Wtedy koszty takiej polisy są znacznie niższe – podkreśla Anna Materny z Gothaer. – Warto pamiętać, że umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym można objąć również naszych bliskich, którzy prowadzą z nami gospodarstwo domowe. W umowie możemy uwzględnić także pomoc domową oraz opiekunkę do dziecka, bez konieczności jej zatrudniania. Wystarczy, że opieka nad dzieckiem jest stała, regularna, powtarzająca się i wykonywana w określonym czasie – dodaje Anna Materny.

Niesforne dzieci
Jeśli nasze dziecko wybiło szybę u sąsiadów, rozbiło cenną wazę, albo poplamiło perski dywan, a nie ukończyło lat trzynastu, to za wyrządzoną szkodę odpowiedzialność ponoszą jego rodzice lub opiekunowie. Szkoda może dotyczyć zresztą nie tylko mienia, ale również zdrowia, dlatego przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. – To ubezpieczony decyduje w jakim zakresie będzie chroniony polisą OC i jak wysokie składki będzie płacił. Niska składka nie zawsze oznacza, iż wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się bowiem, że suma gwarancyjna, którą ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu będzie niewystarczająca do pokrycia jego roszczeń - mówi Anna Materny. Jeśli nasze dziecko wyrządziło szkodę trzeba ustalić również wszelkie okoliczności wyłączające jego odpowiedzialność. Innymi słowy należy sprawdzić czy szkoda nie nastąpiła wskutek np.: siły wyższej, z winy osoby trzeciej lub wyłącznie z winy poszkodowanego.

Rozrabiające zwierzaki
Gdy nasz zwierzak nabroi, a mamy OC w życiu prywatnym to właśnie ubezpieczyciel będzie odpowiadał za wyrządzone szkody. Ubezpieczeniem można objąć zwierzęta domowe takie jak: psy, koty, ptaki, a nawet rybki akwariowe. – W Gothaer za dodatkową składką można również rozszerzyć zakres ubezpieczenia o odpowiedzialność cywilną związaną z posiadaniem i użytkowaniem koni w celach rekreacyjnych – mówi Anna Materny. Przykład szkód, które mogą się wydarzyć z udziałem tych zwierząt? Jeźdźcy, którzy wybrali się na całodzienną wycieczkę konną, zatrzymali się na popas, a jeden z nich nie przywiązał konia przy wodopoju. Zwierzę oddaliło się niezauważone przez nikogo i spowodowało wypadek samochodowy. – Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy zwierzę było pod nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło, właściciel ma obowiązek naprawić popełnioną przez nie szkodę – podsumowuje Anna Materny.
 
X
    Rozpocznij CZAT z konsultantem